Brandon Taylor, cel mai bun marcator al CSM Steaua București EximBank în meciul 4

34066349_1726024804142849_4795310812522610688_o

Brandon Taylor a fost coșgheterul gazdelor de la CSM Steaua Eximbank București în meciul care a încheiat această ediție a Ligii Naționale. Americanul a înscris 22 de puncte, dar nu a fost suficient pentru ca vicecampioana să forțeze decisivul. Orădenii s-au impus cu 92-89 și au câștigat titlul. Alți patru steliști au fost în double-digits.

Jukka Toijala a apelat din nou la Brandon Taylor pentru meciul 4 al finalei, după ce nu l-a mai folosit din primul joc. Fundașul american a avut 9 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive în partida care a deschis ultimul act, cu +13 eficiență medie în 23:47 minute. Tehnicianul finlandez l-a preferat pe Lapornik pentru următoarele două meciuri din finală.

Brandon Taylor a revenit în roster-ul Stelei și a reușit cea mai bună prestație ofensivă a sa în play-off. Americanul a înscris 22 de puncte în 23:03 minute. A avut 5/8 la șuturile de două puncte (62%) și 2/5 de la distanță (40%). A transformat 6 libere din 7 și și-a mai trecut în cont 3 recuperări, 2 pase decisive, 4 mingi pierdute și o intercepție, pentru +17 indice al eficienței. Cu fundașul în teren, CSM Steaua a fost la -3 față de adversari.

Alți patru „militari” au fost în double-digits la ultimul joc al sezonului. Pavel Marinov a înscris 14 puncte în ziua în care a împlinit 30 de ani. A evoluat 26:49 minute, cu 4 recuperări și 3 pase decisive, pentru +15 la eficiență.

Dragan Zekovic a înscris 13 puncte în 19:53 minute (+12 eficiență), iar Randal Falker a avut 13 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive și 2 intercepții în 25:50 minute, pentru +16 în dreptul eficienței. Marius Runkauskas a fost pentru prima dată în double-digits în finala din acest an. Shooter-ul Stelei a încheiat partida cu 10 puncte (5 de la linia de fault), la care a adăugat 4 recuperări, 3 pase decisive, 3 mingi pierdute și o intercepție, cu +8 indice al eficienței în 31:18 minute.