Istorie

Palmaresul echipei de baschet Steaua Bucuresti cuprinde 28 de participari in Cupele Europene, prezente ale jucatorilor stelisti la sase turnee finale ale Campionatelor Europene, la doua editii ale Universiadelor de Vara, 21 de titluri nationale la seniori, 2 Cupe ale Romaniei precum si o serie de alte performante in competitiile balcanice si cele dedicate echipelor militare. Va prezentam mai jos un palmares succint al sectiei de baschet a clubului Steaua,  urmand sa revenim cu istoria detaliata, povestile performantelor de echipa si individuale si multe alte amanunte dintr-o istorie glorioasa:

CAMPIONATE EUROPENE

1955 – locul 7-contribuţii prin Mihai EÖRDÖGH, Alexandru FODOR, Andrei FOLBERT, Emil NICULESCU;

1957 – locul 5-contribuţii prin Mihai EÖRDÖGH, Alexandru FODOR, Andrei FOLBERT, Mihai NEDEF, Emil NICULESCU ;

1959 – locul 8-contribuţii prin Alexandru FODOR, Andrei FOLBERT, Mihai NEDEF, Teodor NEDELEA, Emil NICULESCU ;

1961 – locul 7-contribuţii prin Valeriu GHEORGHE, Emil NICULESCU, Armand NOVACEK;

1967 – locul 5-contribuţii prin Gheorghe BARĂU, Mihai DIMANCEA, Dragoş NOSIEVICI, Alin SAVU;

1971 – locul 8-contribuţii prin Gheorghe OCZELAK, Alin SAVU, Titus TARĂU;

UNIVERSIADE DE VARĂ

196l – locul 9-contribuţii prin Valeriu GHEORGHE, Mihai NEDEF, Emil NICULESCU, Dragoş NOSIEVICI;

1965 – locul 9-contribuţii prin Gheorghe BARĂU, Mihai DIMANCEA, Alin SAVU;

CUPE EUROPENE

1957/58 – Cupa Campionilor Europeni – locul 5-8 prin Ion DINESCU, Mihai EÖRDÖGH, Alexandru FODOR, Andrei FOLBERT, Mihai NEDEF, Theodor NEDELEA, Emil NICULESCU, Valeriu PRUNCU, Dan PUŞCAŞU, Mihai RĂDUCANU, Ion TESTIBAN;

1960/ 61 – Cupa Campionilor Europeni – medalie de bronz prin Ion CIMPOIAŞ, Alexandru FODOR, Andrei FOLBERT, Valeriu GHEORGHE, Liviu NAGY, Mihai NEDEF, Theodor NEDELEA, Emil NICULESCU, Armand NOVACEK, Ion TESTIBAN;

1963/64 – Cupa Campionilor Europeni – locul 5-8 prin Mihai ALBU-împrumutat de la U Cluj, Gheorghe BARĂU, Mircea CÂMPEANU, Horia DEMIAN–împrumutat de la U Cluj, Mihai DIMANCEA, Alexandru FODOR, Andrei FOLBERT, Valeriu GHEORGHE, Mihai NEDEF, Emil NICULESCU, Armand NOVACEK, Ştefan TÜDÖS;

1972/73 – Cupa Cupelor – locul 5-8 prin Romulus BACIU, Mihai DIMANCEA, Dorin DUMITRU, Valeriu GHEORGHE, Cezar IONECI, Gheorghe OCZELAK, Dan POLEANU, Nicolae PÂRŞU, Alin SAVU, Titus TARĂU;

1973/74 – Cupa Cupelor – locul 5-8 prin Romulus BACIU, Costel CERNAT, Dorin DUMITRU, Petre GRĂDIŞTEANU, Cezar IONECI, Gheorghe OCZELAK, Nicolae PÂRŞU, Dan POLEANU, Mircea POSA, Alin SAVU, Titus TARĂU;

1976/77 – CupaCupelor – locul 5-8 prin Costel CERNAT, Gheorghe CÂMPEANU, Dorin DUMITRU, Andrei MOLNAR, Eugen NEAGU, Gheorghe OCZELAK, Roman OPŞITARU, Nicolae PÂRŞU, Alin SAVU, Titus TARĂU, Vasile ZDRENGHEA;

1977/78 – Cupa Cupelor – locul 5-8 prin Virgiliu CĂPUŞAN, Costel CERNAT, Gheorghe CÂMPEANU, Eugen NEAGU, Anton NETOLITZCHI, Gheorghe OCZELAK, Roman OPŞITARU, Nicolae PÂRŞU, Gheorghe RADU, Cătălin SCARLAT, Titus TARĂU, Vasile ZDRENGHEA ;

 

PREZENŢE ÎN CUPELE EUROPENE

Competitia

Participari

Meciuri

Cosaveraj

Victorii

Egaluri

Infrangeri

Total

Cupa Campionilor

14

22

-

28

50

3647-3970

Cupa   Cupelor

10

25

1

27

53

4387-4419

Cupa Korac/ Eurochallenge / EUROCUP 2015

4

7

-

14

21

833 – 881

TOTAL

28

54

1

69

124

9543-10084

 

CUPA CAMPIONILOR EUROPENI (C1):

- 1957/58 – 63-60(deplasare) şi 75-72(acasă) cu Panelinios Atena, 84-65(a) şi 63-61(d) cu Macabi Tel Aviv, 64-73(a) şi 78-77(d) cu Akademic Sofia – în sferturi de finală ;

- 1958/59 – 81-59(a) şi 66-65(d) cu Wissenchaft Humboldt Universität Berlin, 52-86(d) şi 81-80(a) cu Honved Budapesta ;

- 1959/60 – 80-61(d) şi 79-60(a) cu Paok Salonic, 87-83(a) şi 68-90(d) cu Dinamo Tbilisi ;

- 1960/61 – 56-70(d) şi 70-54(a) cu Idrolitina Virtus Bologna, 50-60(d) şi 65-47(a) cu Spartak Sokolovo Praga, 58-98(d) şi 57-73(a) cu ŢSKA Moscova – în semifinale ;

- 1961/62 – 76-77(a) şi 77-82(d) cu Dinamo Tbilisi ;

- 1962/63 – 73-74(d) şi 53-63(a) cu Honved Budapesta ;

- 1963/64 – 51-69(d), 80-62(a) şi 57-56 (a-în meci de baraj) cu Galatasaray Istanbul, 94-92(a) şi 75-104(d) cu Spartak Brno – în sferturi de finală ;

- 1966/67 – 96-81(a) şi 99-69(d) cu Kuenring Energie Viena, 76-72(a), 66-70(d) şi 61-77(d-în meci de baraj) cu Slavia Praga ;

- 1967/68 – 82-65(a) şi 42-61(d) cu Panathinaikos Atena ;

- 1981/82 – 85-84(a) cu BSC Saturn Köln, 83-102(d) cu Macabi Tel Aviv, 103-86(a) cu Torpan Pojat Helsinki, 75-76(d) cu BSC Saturn Köln, 81-97(a) cu Macabi Tel Aviv, 74-87(d) cu Torpan Pojan Helsinki – în preliminarii/grupa A ;

- 1984/85 – 103-114(a) şi 83-133(d) cu Macabi Tel Aviv ;

- 1986/87 – 90-107(a) şi 79-108(d) cu Jalghiris Kaunas ;

- 1990/91 – 38-91(a) şi 61-104(d) cu ŢSKA Moscova ;

- 1991/92 – 78-111(d) şi 79-102(a) cu Macabi Rishon Le Zion ;

 

CUPA CUPELOR (C 2)

- 1968/69 – 89-58(a) şi 97-95(d) cu Hapoel Tel Aviv, 95-77(a) şi 65-92(d) cu Fides Partenope ;

- 1969/70 – 84-85(d) şi 98-81(a) cu MTV Giessen, 62-73(d) şi 71-67(a) cu KKS Polonia ;

- 1970/71 – 61-66(d) şi 72-64(a) cu Galatasaray Istanbul, 54-93(d) şi 77-87(a) cu Spartak Leningrad ;

- 1972/73 – 72-83(d) şi 81-67(a) cu Macabi Ramat Gan ; 76-80(d) şi 76-70(a) cu Racing Ford Anvers ; 87-88(a) şi 61-82(d) cu Jugoplastika Split, 81-77(d) şi 65-72(a) cu Juventud Badalona – în sferturi de finală/grupa B ;

- 1973/74 – 75-78(d) şi 105-63(a) cu Helsingin Kisa Toverit ; 108-77(d) şi 117-77(a) cu Bertrange Pepsi Luxemburg ; 85-96(d) şi 77-64(a) cu Spartak Zbrojovka Brno, 83-76(a), 51-70(d) şi 62-79(la Roma, pe teren neutru – în meci de baraj pentru calificarea în semifinale) cu Estudiantes Madrid – în sferturi de finală/grupa B ;

- 1976/77 – 71-83(d) şi 92-62(a) cu Hapoel Gvat Yagur ; 77-57(a) şi 66-84(d) cu Beşiktaş Istanbul ; 88-85(a) cu Forst Birra Cantu, 82-74(a) cu Juventud Badalona, 63-59(a) cu AS Villeurbanne, 77-99(d) cu Forst Birra Cantu, 77-100(d) cu Juventud Badalona,94-105(d) cu AS Villeurbanne – în sferturi de finală/grupa B ;

- 1977/78 – 74-83(d) şi 107-75(a) cu Levski Spartak Sofia ; 82-83(d) cu BSKV Södertalje, 86-124(d) cu BC Barcelona, 110-101(a) cu Sinudyne Bologna, 95-84(a) cu BSKV Södertalje, 101-100(a) cu BC Barcelona, 76-99(d) cu Sinudyne Bologna – în sferturi de finală/grupa B ;

- 1979/80 – 71-67(a) şi 76-86(d) cu Eczacibaşi Istanbul ;

- 1983/84 – 67-81(d) şi 83-65(a) cu Fenerbahce Istanbul, 82-82(a) şi 86-93(d) cu Cibona Zagreb ;

- 1993/94 – 57-71(a) şi 60-80(d) cu SK Kormond ;

 

CUPA “RODIVOJ KORAC” (C 3)

- 1992/93 – 61-81(a) şi 58-78(d) cu Optimizen Postojna ;

- 1997/98 – 63-53(a) şi 72-88(d) cu KK Strumica.

 

CUPA “EUROCHALLENGE” (C 3)

- 2010/2011 – 77-59 (a) şi 79-66(d) cu BC Kiev in faza preliminara; 60-88 (d) si 72-59 (a) cu Dinamo Moscova, 80-75 (a) si 65-78 (d) cu Antwerp Giants, 59-78 (d) si 87-78 (a) cu Lokomotiv Kuban, in faza grupelor, unde a ocupat locul trei, ratand calificarea in primavara europeana
EUROCUP - 2015/2016 

1 L at Unics Kazan 94 - 68
2 W vs Trabzonspor Medical Park 76 - 71
3 L vs Banvit Bandirma 64 - 78
4 L at Aris Thessaloniki 70 - 66
5 W vs Buducnost VOLI Podgorica 81 - 75
6 L vs Unics Kazan 71 - 88
7 L at Trabzonspor Medical Park 82 - 67
8 L at Banvit Bandirma 90 - 60
9 L vs Aris Thessaloniki 67 - 77
10 L at Buducnost VOLI Podgorica 89 - 56

 

PALMARES INTERNAŢIONAL ŞI INTERN CIFRIC:

CAMPIONATE EUROPENE 2 locuri 5, 2 locuri 7, 2 locuri 8

UNIVERSIADE DE VARĂ 2 locuri 9

CUPA EUROPEI-ECHIPE DE CLUB 1 medalie de bronz, 6 locuri 5-8

SPARTACHIADE MILITARE DE VARĂ 1 loc 5 şi 2 locuri 6

JOCURI BALCANICE 21 medalii (2 aur,9 argint,10 bronz)

CAMPIONATE NAŢIONALE 22 titluri (21 la seniori,1 la tineret)

CUPA ROMÂNIEI 2 titluri

 

Primaria Municipiului Bucuresti
Regina Maria
Exim Bank
Taverna Sarbului
La Piatza
Super Bet
Apa Talea
Afi Palce Cotroceni
Himalaya Herbal Healthcare
Toyota
Physio Medical Center
Sport Guru
Sloop
Therme București