34066349_1726024804142849_4795310812522610688_o

Brandon Taylor, cel mai bun marcator al CSM Steaua București EximBank în meciul 4

Brandon Taylor a fost coșgheterul gazdelor de la CSM Steaua Eximbank București în meciul care a încheiat această ediție a Ligii Naționale. Americanul a înscris 22 de puncte, dar nu a fost suficient pentru ca vicecampioana să forțeze decisivul. Orădenii s-au impus cu 92-89 și au câștigat titlul. Alți patru steliști au fost în double-digits.

Jukka Toijala a apelat din nou la Brandon Taylor pentru meciul 4 al finalei, după ce nu l-a mai folosit din primul joc. Fundașul american a avut 9 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive în partida care a deschis ultimul act, cu +13 eficiență medie în 23:47 minute. Tehnicianul finlandez l-a preferat pe Lapornik pentru următoarele două meciuri din finală.

Brandon Taylor a revenit în roster-ul Stelei și a reușit cea mai bună prestație ofensivă a sa în play-off. Americanul a înscris 22 de puncte în 23:03 minute. A avut 5/8 la șuturile de două puncte (62%) și 2/5 de la distanță (40%). A transformat 6 libere din 7 și și-a mai trecut în cont 3 recuperări, 2 pase decisive, 4 mingi pierdute și o intercepție, pentru +17 indice al eficienței. Cu fundașul în teren, CSM Steaua a fost la -3 față de adversari.

Alți patru „militari” au fost în double-digits la ultimul joc al sezonului. Pavel Marinov a înscris 14 puncte în ziua în care a împlinit 30 de ani. A evoluat 26:49 minute, cu 4 recuperări și 3 pase decisive, pentru +15 la eficiență.

Dragan Zekovic a înscris 13 puncte în 19:53 minute (+12 eficiență), iar Randal Falker a avut 13 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive și 2 intercepții în 25:50 minute, pentru +16 în dreptul eficienței. Marius Runkauskas a fost pentru prima dată în double-digits în finala din acest an. Shooter-ul Stelei a încheiat partida cu 10 puncte (5 de la linia de fault), la care a adăugat 4 recuperări, 3 pase decisive, 3 mingi pierdute și o intercepție, cu +8 indice al eficienței în 31:18 minute.

33942025_1726005800811416_6852659688438235136_o

Jukka Toijala: „Înfrângerea lasă un gust amar acum. Trebuie să treacă timp să vedem că a fost o cursă frumoasă”

CSM Steaua Eximbank București este vicecampioana României pentru al doilea an la rând. Bucureștenii au cedatcu 89-92 meciul patru al finalei, iar CSM CSU Oradea a redevenit campioană după 3-1 la general. Antrenorul Stelei, Jukka Toijala, a lăudat ambele echipe după ultimul joc și a vorbit și despre oboseala acumulată de elevii săi care au jucat 14 meciuri în faza eliminatorie.
„Este o înfgrângere, nu o victorie, de aceea jucăm, să mergem până la capăt. Am un respect uriaș pentru Oradea, cum au construit echipa după Crăciun. Este foarte atletică pe toate pozițiile. Sunt 2,3 jucători foarte buni în backcourt, foarte greu de apărat. Unii dintre băieții lor și-au ridicat nivelul în play-off. Echipă bună, cu siguranță. Cred că echipele din top 6 au fost apropiate în acest an, pentru că au fost niște reguli schimbate, mai mulți jucători străini. A fost greu pentru toată lumea. Cu siguranță cel mai mare moment al nostru a fost revenirea de la 0-2 împotriva Clujului. Am jucat un baschet foarte bun în anumite momente. Poate că acest play-off în care am jucat 14 meciuri ne-a luat multă energie. Nu am arătat atât de proaspeți ca Oradea. Este vorba și de jucători, dar am arătat puțin obosiți. Am luptat dar nu am putut merge până la capăt”, a declarat antrenorul Jukka Toijala.

35194266_1741726809239315_2125234149743656960_o

CSM Steaua București EximBank – medalii de argint în sezonul 2017-2018

CSM CSU Oradea a învins pe CSM Steaua EximBank cu scorul de 92-89 (15-21, 26-19, 18-18, 33-31), în meciul patru al finalei.
Formația noastră este prima echipă care reușește să ajungă în două finale consecutive din 2011 încoace dar, din păcate, încheie sezonul 2017/2018 tot cu Argintul. Rămân însă în memoria fanilor două serii nebune cu Timișoara și U BT Cluj Napoca, în care elevii lui Jukka Toijala și Sasa Ocokoljic au arătat ce înseamnă dăruire și caracter.

CSM Steaua EximBank și CSM Oradea sunt singurele cluburi din Liga Națională care s-au situat pe podium în ultimele trei ediții de campionat, bihorenii având două medalii de aur și un bronz, iar noi un bronz și două medalii de argint!

#OneBigArmy le mulțumește tuturor celor care ne-au susținut de-a lungul acestui sezon!

_SKK8852

CSM Steaua București EximBank egalează în finala cu Oradea

CSM Steaua EximBank a învins pe CSM CSU Oradea cu scorul de 75-70 (12-29, 28-15, 11-12, 24-14) în meciul doi al finalei și egalează scorul. Seria se mută acum la București, meciul trei urmând să se dispute duminică, de la ora 18:00.
În partida secundă, disputată la Oradea, s-au remarcat: Randal Alan Falker cu 19 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, Jonte Flowers cu 13 puncte (3×3), 2 recuperări și o pasă decisivă și Pavel Marinov cu 12 puncte, o recuperare și 3 pase decisive.

_SKY3673

Marius Runkauskas, prestație excelentă în meciul 5 al semifinalei cu U-BT Cluj-Napoca

Unul dintre principalii artizani ai victoriei CSM Steaua București EximBank în meciul cinci cu U BT Cluj Napoca a fost Marius Runkauskas, jucător aflat la al treilea sezon în România. Baschetbalistul de 32 de ani a început foarte slab seria, marcând 23 de puncte în primele trei partide, însă a reintrat în formă atunci când a contat cel mai mult.
Prin urmare, în întâlnirea cu numărul 4, fundașul de 1.89 a înscris 19 puncte, terminând cu 10/10 de la linia de pedeapsă, în timp ce în ultimul meci, veteranul din lotul lui Toijala a distrus apărarea clujeană cu 26 de puncte. În jocul decisiv, Runkauskas a avut 6 coșuri de trei puncte, toate acestea venind în momente-cheie. Cu aproximativ 30 de secunde rămase, baschetbalistul lituanian a fost trimis la linia de libere, acolo unde a marcat-o pe prima, aducându-și echipa la egalitate cu adversara sa. Runkauskas nu a transformat cea de-a doua aruncare, însă după o recuperare ofensivă, același jucător a aruncat de la distanță și a reușit coșul victoriei. CSM Steaua Eximbank București a câștigat meciul 5 cu 76-72, în timp ce Runkauskas a terminat cu +22 la eficiență.
În finala campionatului, echipa bucureșteană o va întâlni pe CSM CSU Oradea, iar forma shooter-ului Stelei va fi cu siguranță un aspect pe care Cristian Achim îl va lua în seamă.