Steaua, în finala Ligii Naţionale după 21 de ani!

Basketball - LNBM - Men's National Basketball League SEMI FINAL - game between Steaua CSM EximBank Bucharest and BC CSU SibiuMay 2017

Pentru prima oară după 21 de ani, Steaua va juca pentru trofeu în Liga Naţională. În penultimul act al playoff-ului, roş-albaştrii au câştigat cu 3-1 la general seria cu CSU Sibiu.
Meciul patru nu a mai fost la fel de echilibrat ca duelul precedent, câştigat de stelişti la două puncte. Chiar dacă Sibiul a avut avantaj minim la jumătatea partidei, Steaua a făcut diferenţa după pauză.
Oaspeţii au înscris doar 18 puncte în sferturile trei şi patru şi le-au permis steliştilor să se impună cu 81-63 şi să declanşeze fiesta pentru calificarea în marea finală.
Omul meciului pentru stelişti a fost lituanianul Runkauskas, cu 20 de puncte marcate.